Kobieta zaklęta w kamień

Z recenzji Magdaleny Żerek:

 

Kobieta egzystująca w świecie pełnym stereotypów, nie ma łatwego życia. Nieustannie dąży do perfekcji, by udowodnić coś sobie i mężczyźnie, przy którego boku postanowiła spędzić życie, kiedy zaś osiąga sukces, zostaje skazana na samotność.

       

Emilia, główna bohaterka powieści Marty Fox "Kobieta zaklęta w kamień" (Wydawnictwo Literackie, 2009), po wielu latach małżeństwa dowiedziała się, że mężczyzna, z którym wychowała dwie córki, jej nie kocha. Kobieta nieustannie "stawiała siebie w roli ofiary", nawet wtedy chyba, gdy już ułożyła sobie życie z Tomaszem. Ciągle ustępowała, ciągle skazywała się na kompromisy, nie oczekując w zamian wiele. Czas na zmianę nadszedł wtedy, gdy dowiedziała się, że jest chora.”

 

„Dużą wartość mają tutaj wplecione w tok akcji zapiski Emilii z szuflady, w których bohaterka przedstawiła życiorysy kobiet znanych, których biografie wielokrotnie spisywano, ale z pominięciem tego, co dla kobiety najważniejsze - emocji, uczuć. Życie Oriany Fallaci, Anne Sexton, Sylvii Plath i wielu wielu innych, to swoiste manifesty, przykłady walki o własną niezależność, swoje marzenia, które nie zawsze były rozumiane i akceptowane. Wszystkie one "brnęły dalej, choć czasami słyszały gwizdy".

 

 

Kobieta zaklęta w kamień

[Powieść] Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009.Tu można kupić tę książkę

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© 2017 Marta Fox